Yayınlar

Afetlere İnsan Hakları Temelli Yaklaşım Bilgi Notları: Uluslararası Afet Risk Azaltma Günü 2023

HUDOTO Vakfı olarak Etkiniz AB programı desteğiyle uluslararası alandaki afet risk azaltma gündemini takip ediyoruz. Mayıs 2023’de Birleşmiş Milletlerin Genel Merkezinde gerçekleştirilen Sendai Çerçevesi Üst Düzey Toplantısına katılım gösterdik. Ayrıca konuyla alakalı başta sivil toplum olmak üzere ilgili herkese faydalı olabileceğini düşündüğümüz "BM Afet Risk Azaltma Ofisi Afet Terminolojisi" ve "Hukuk, Afete Hazırlık ve Müdahale Kontrol Listesi" adlı belgeleri Türkçe'ye çevirdik.

Edindiğimiz bu bilgi ve deneyimi sivil toplum örgütleriyle paylaşmak ve afet risk azaltma konusunu insan hakları izleme açısından ortak bir çalışma alanı olarak tartışmaya açmak istiyoruz. Bu kapsamda 13 Ekim Uluslararası Afet Risk Azaltma Günü’nü bir farkındalık kampanyası olarak değerlendireceğiz ve afet risk azaltma konusunda kısa bilgi notları hazırlayarak sizlerle paylaşacağız.

Yayınladığımız bu ilk bilgi notu afet risk azaltmanın önemine ilişkin bir önsöz ve 2023 yılında Uluslararası Afet Risk Azaltma Günü’nün teması olan "Dirençli Bir Gelecek İçin Eşitsizlikle Mücadele" başlıklı konsept notunun Türkçe çevirisinden oluşuyor. Çeviriye aşağıdaki görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bilgi notlarına ek olarak 13 Ekim 2023 tarihinde bir webinar düzenliyoruz ve 13 Ekim gününü seçmemizin aslında bir sebebi var. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1989 yılında, küresel bir afet risk azaltma kültürünü teşvik etmek amacıyla 13 Ekim tarihini Uluslararası Afet Risk Azaltma Günü (IDDRR) olarak belirledi. Bu uluslararası günü, afet riskinin ve kayıplarının önlenmesi ve azaltılmasında yaşanan gelişmeleri tartışmak için bir fırsat olarak görüyoruz.

13 Ekim'de düzenleyeceğimiz bu webinarda şu başlıklar üzerinde tartışacağız:
- HUDOTO afet risk azaltma konusunu neden çalışıyor?
- Afet risk azaltma kavramı ve önemi
- Afet risk azaltma konusunda uluslararası belgeler ve gelişmeler
- Sendai Afet Risk Azaltma Çerçevesi
- Sendai Çerçevesi Ara Dönem Gözden Geçirme Üst Düzey Toplantısı
- Afet Risk Azaltma – Türkiye ve Sivil Toplum Örgütleri

Etkiniz AB Programı desteğiyle düzenleyeceğimiz webinara bu bağlantıdan kayıt olabilirsiniz.
Bilgi notlarımız için bizi takipte kalın ve 13 Ekim Uluslararası Afet Risk Azaltma Günü için yürütmekte olduğumuz kampanyamıza destek verin!